NOVINKY

2016-04-03 Prednáška o výstupe na festivale Hory a mesto!
Už budúcu sobotu 9.4.2016 o 16tej hodine budem rozpravať o našej expedícii na prestižnom festivale horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa uskutoční v Bratislavskom Auparku. Prídte sa pozrieť na festival plný adrenalínu! Teším sa na vašu podporu a návštevu :-)2016-04-03 Prednáška na festivale Ďumbierfest v Brezne
Po dvoch rokoch sa vracia do Brezna festival s horskou tématikou Ďumbierfest, na ktorom sa zúčastním aj ja s prezentáciou o našej expedícii. Festival sa začne 22.4.2016 a moja prednáška bude o 18tej hodine. Uvidíme sa na festivale!

2016-01-27 Príbeh o výstupe v časopise Slovenka

http://www.zenskyweb.sk/kategoria/slovenka

Som veľmi rád, že o našom výstupe vyšiel článok aj v známej Slovenke. I v ňom si prečítate podrobnosti z našeho výstupu a dozviete sa plno zaujímavých detailov. Článok nájdete v 3-om vydaní 2016. Ďakujem! 


2016-01-10 Náš príbeh v nedeľníku Nového Času
http://www.cas.sk/
Naozaj potešujúce je aj ďalšie vydanie príbehu o našom výstupe v rozšírenom nedeľníku Nového Času. Na dva a pol stranách sa dočítate o našej strastiplnom pokuse o výstup na Broad Peak a o všetkých úskaliach, ktoré nám v úspešnom zakončení expedície zabránili.Veľká vďaka za záujem.


2016-01-01  Extra plus uverejnil článok o nás hneď po novom roku

http://www.extraplus.sk/clanok/osemtisicovka-na-hrane-zivota-smrti
Veľmi ma teší, že aj renomovaný časopis Extra plus zaujala naša expdícia a uverejnil o nej hneď 4-stranový článok v januárovom vydaní. Aj tu nájdete okrem článku niektoré z tých vydarenejších fotografíí a plno ďalších detailných informácií priamo z Pakistanského Karakoramu. Veľmi ma potešil váš záujem. Ďakujem!

2015-12-26 Príbeh z výstupu v českom časopise Maxim
http://www.maxim.cz/casopis/archiv-tistenych-cisel/maxim-1-2-2016-hloubkova-analyza-zen-nebyla-nikdy-snazsiUplne prvý po-expedičný článok o našom výstupe bol práve uverejnený v tlačenom vydaní českého časopisu Maxim. Je plný zaujímavostí a detailov, ktoré formou otázok zo mňa časopis vytiahol. Ich číslo bude v predaji do konca januára. Ďakujem za záujem!

2015-10-17 Celý príbeh z našej expedície
Karakoram je podľa väčšiny lezcov najkrajšie pohorie na svete

Svojou výškou 8050m sa Broad Peak  zaradzuje k 12tim najvyšším vrcholom sveta a hrdo sa vypína v Pakistanskom pohorí Karakoram. Jeho druhé pomenovanie K3 získal pravdepodobne po svojom pár kilometrov vzdialenom susedovi K2, ktorý je považovaný za najťažšiu 8tisícovku sveta.
Ja som si vybral Broad Peak na Pakistansko-Čínskej hranici  kvôli vhodnej lezeckej sezóne a taktiež kvôli "prijateľnej" náročnosti. Vôbec som však netušil, že sa na horu pokúsim vyliezť ešte aj s bicyklom!
Prvý krat v histórii sa uskutočnil pokus vyliezť na 8-tisícovku Broad Peak aj s byciklom

Nápad s bicyklom
V mojom tíme sa ocitol aj Nathan Dahlberg, ktorý (ako bývalý cyklista Tour de France) hneď navrhol, aby sme 610 km cestu z Islamabadu do Skardu, podnikli na bicykloch. Plán stroskotal na bezpečnostnej situácii v Pakistane, ale myšlienka pretrvala a nápad zdolať horu s bicyklom bol na svete. Veď napokon už existuje aj platný Guinnessov rekord s výškou 7211m.
Ešte sa k nám pripojil Bulharský lezec Dimitar Kamburov a plánovanie sa začalo.
Nasledovali tvrdé tréningy s 30kg ruksakom v horách, výstupy na 4000 metrové hory s bicyklom na chrbte, silové a vytrvalostné tréningy... Ale aj vyberanie agentúry v Pakistane, zabezpečenie lezeckého povolenia, hľadanie sponzorov, organizovanie termínov atď.atď.
Očakávaný "deň D" prišiel až o 11 mesiacov neskôr.
Ťažkej expedícii predchádzal mimoriadne náročný tréning
Reťazec nešťastí
So svojimi spolulezcami som sa stretol až v mestečku Skardu, kde som musel pricestovať sám.
Ako je to v Pakistane časté, tak vysokohorské cesty sa z času na čas zosunú, alebo ich privalí zosuv skál a pôdy nad nimi. V mojom prípade to bolo o 23-tej hodine večer a svoju 72kg batožinu som musel preniesť cez zosunutý svah nad útesom a cez ľadovú vodu potoka, ktorá spôsobila zosuv. Našťastie boli domáci spolucestujúci veľmi milí a ochotne mi pomohli, aj keď sme si nerozumeli ani slovo.


Nádherná scenéria v okolí základného tábora (4650m)
Ani ďalšia spoločná cesta džípom so spolulezcami nebola iná. Opäť nechýbala zavalená cesta zosuvom skál, výmena áut, preklad batožiny kvôli spadnutému mostu a prekračovanie ľadovo studených riek bez džípu, ktorý prechádzal kvôli opatrnosti priamo cez rozbúrenú rieku len s vodičom a našim nákladom...
Ďalšie dni začal náš dlhý pochod k základnému táboru pod horou. Nekonečných 5 dní v 37°C horúčavách na slnku, ale aj mrazivých nocí na ľadovci a brodenia sa cez ľadovo studené rieky, skončilo nakoniec v základnom tábore.

Prekrásna, ale zároveň drsná krajina na ľadovci Baltoro

Zlé správy
V deň nášho príchodu zasypala lavína siedmich lezcov, z ktorých jedno telo už nikdy nenašli. Jedna z lezkýň utrpela otvorenú zlomeninu nohy a musela kvôli nepriazni počasia čakať na helikoptéru 2 a pol dňa.
Práve tento úsek k prvému táboru bol najnebezpečnejší kvôli neustálym lavínam a neprestajne padajúcim kameňom. Navyše sme k tomuto úseku museli prekonať zvráskavené ľadovcové pole s 20m vysokými kryhami a poprepletané menšími aj väčšími ľadovými riekami. Vyzeralo to ako obrovské bludisko v nehostinnej a zamrznutej krajine.

Oddychové dni sme si vypĺňali technickým tréningom na ľadovci

Pri prvom výstupe sa Nathan rozhodol odpojiť od hlavného lana a namiesto výstupu po ľadovci začal stúpať po skalách. Tam stratil rovnováhu a cez kotrmelce a saltá spadol asi 30m dole. Nanešťastie si pri tom rozbil hlavu a celú tvár mu zaliala krv. Našťastie bol stále pri vedomí a tak zostúpil s Dimitarom späť do základného tábora K2-ky, kde mu lekár zošil ranu 4 stehmi. Pri nešťastnom páde navyše stratil aj svoj ruksak, v ktorom mal okrem pasu, peňazí a spacáku, aj dôležité veci na lezenie a tak sa pre neho výstup na Broad Peaku definitívne skončil.
Ako zadosťučinenie za jeho odhodlanie sa mu aspoň podaril Guinnessov rekord, keďže ako prvý v histórii bicykloval v základnom tábore vo výške 4645m na velocipéde.

Okno v mračnách nám ponúklo pohľad na vrchol K2 v pozadí

Sólový výstup
Ja som sa o tomto všetkom dozvedel cez vysielačku počas aklimatizácie v prvom a druhom tábore na kopci. Aklimatizácia na nadmorskú výšku je veľmi dôležitou súčasťou výstupu a jej podcenenie môže spôsobiť krvácanie do mozgu, do pľúc, alebo až smrť.
Počasie bolo dovtedy viac-menej slnečné, ale predpoveď na ďalšie dni veštila snehovú búrku. Preto som namiesto ďalšieho výstupu zvolil zostup dole.


Ľadovec Godwin-Austin pripomína pruhovanú rieku medzi zasneženými končiarmi

Rozdrvený bicykel
V základnom tábore bol priamo vedľa môjho stanu asi 2 tonový balvan. Ten sa vo chvíli, keď som bol v stane, zvalil rovno na môj bicykel a úplne ho rozmliaždil. Po dvoch hodinách sa nám podarilo bicykel spod balvana vytiahnuť, ale polámané špajdle, ohnuté kolesá, prasknuté duše a zničený rám bicykla mi nádej na vytvorenie rekordu s bicyklom nedávali. Po veľkom úsilí a primitívnych opravách sa mi nakoniec podarilo spojazdniť bicykel natoľko, aby bolo na ňom možné spraviť aspoň spomínaný rekord.

Dvoj-tonový balvan takmer úplne rozdrvil moje sny o bicyklovaní na Broad Peak-u

Výstup v tme
Druhý výstup bol už aj s bicyklom na chrbte. So všetkým úsilím sa nám podarilo doraziť až do druhého tábora v jeden deň. V niektorých úsekoch som sa do snehu zabáral až po stehná. Naopak, v strmých svahoch, kde sa sneh neudržal, som musel pri každom kroku niekoľkonásobne nakopávať špicu mačiek do ľadovca, aby som sa na dvoch predných hrotoch mačiek udržal. Z nakopávania špíc nás veľmi boleli palce na nohách, ale v 70° strmom svahu nebolo miesto na oddych. Ledva som lapal po riedkom vzduchu cez popraskané a zakrvavené pery. K stanu v druhom tábore som sa dostal extrémne vyčerpaný až po západe slnka. Skúšal som sa vysielačkou spojiť s Dimitarom, ale ten mi neodpovedal ani na vysielačku ani na volanie do tmy. Nakoniec sa ozval po 30 minútach a došiel k stanu až v noci, za úplne čiernej tmy...
 Pohľad z druhého tábora (6180m) na zasnežené vrcholy navôkol
Snehové búrky
Práve v druhom tábore sa počasie úplne obrátilo proti nám a prišli snehové búrky, husto snežilo, padali lavíny a viditeľnosť v studenom vetre bola na 20 metrov. Ako snehu pribúdalo, tak s ním naša nádej ubúdala. 5 dní sme vytrvalo čakali v stane na lepšie počasie. Každú noc sme vstávali o 3tej nad ránom a rozopínali s nádejou zips, len aby sme na druhej strane videli nafúkaný nový sneh a oblak hmly, ktorý nás zahaľoval.  
 Západy slnka vytvárali nevýslovne nádherné divadlo
Nakoniec, sme sa kvôli nedostatku času z pevne stanovených odletov, museli chtiac-nechtiac rozhodnúť pre zostup dole.
Ako slabú náplasť na nevydarený výstup som si na piaty deň urobil na bicykli aspoň môj osobný rekord v bicyklovaní vo výške 6186m.

Môj osobný rekord v bicyklovaní vo výške 6186m

Na pokraji síl
Zostup dole bol nakoniec ešte náročnejší, ako výstup. Za posledné dni, lano zasypali lavíny a zo zamrznutého snehu sme ho museli vytrhávať počas celej cesty späť.
Dimitar šiel vpredu a v jednom momente vytrhol zo snehu pretrhnutý koniec lana. V sekunde sa z lana vyvliekol a nasledoval pád. Ja som nič netušil, lebo som sa sústredil na svoj zostup, ale v určitú chvíľu som ho už pred sebou nevidel. Až po zlomku sekundy som dole svahom zahliadol jeho telo, ako padá strmým ľadovcovým svahom, robí saltá, letí do vzduchu  a naráža do skál. Chcel som na neho vykríknuť, ale nedostatok kyslíka a záchvat kašľa mi v tom úplne zabránil. Zastavil sa až po nejakých 350 metroch a to iba pár metrov pred skalným útesom! Nehýbal sa a ja som v tej chvíli pocítil najväčšiu úzkosť, akú som v horách zažil. Až po pár sekundách zodvihol ruku a po minúte sa pomaly postavil na nohy.
Chcel som sa k Dimitarovi ponáhľať na pomoc, ale strach z toho, čo som práve videl mi zväzoval ruky aj nohy. Bol som nadmieru opatrný a pri vytrhávaní lana z pod lavíny som každú chvíľu čakal ďalší pretrhnutý koniec...

Zostup dole je na horách častokrát náročnejší a nebezpečnejší, ako výstup

K Dimitarovi som sa dostal až o hodinu. Úplným zázrakom nemal nič zlomené a obišiel len s odreninami, narazenými rukami a polo-vytknutým členkom. Pár vecí stratil z ruksaku, ale našťastie bol stále schopný pokračovať v zostupe po svojich.
Nasledoval ďalší zostup, ale ako čas pribúdal, tak nám neúmerne ubúdali sily. Zostupovali sme len veľmi pomaly a dostali sme sa do stavu, keď sme už viac oddychovali, ako išli dole. Vytrhávanie lana z pod hlbokého snehu bolo čoraz ťažšie a niekedy na to nestačili ani obidve ruky. Nikdy v živote som nebol tak na pokraji síl, ako pri tomto zostupe. Stál som pripevnený ku skalám a nevládal som spraviť už ani krok navyše. Do rúk sme začali dostávať kŕče z toho, ako sme sa silno pridŕžali lán a tak sme sa na ruky už nemohli na 100% spoliehať.

Kvôli úplnej vyčerpanosti sme posledné úseky zostupu išli bez istenia

Po hodinách boja s poslednými silami som došiel ku skale, kde sa konečne dalo oddýchnuť a vypil som posledné dva dúšky čaju z termosky. Nemali sme už nič na pitie a boli sme na dne so silami. V tej chvíli som si myslel, že dole už nedôjdeme. Do základného tábora ešte ostávalo zísť po kolmej skale na ľadovec, prejsť cez lavínové pole, prekonať labyrint ľadovca a nakoniec prekročiť ľadovcovú rieku nachádzajúcu sa pred základným táborom. Tie dva dúšky čaju mi dodali kúsoček síl na to, aby som s vypätím síl zišiel dole k ľadovcu, kde sme si roztopili sneh a vypili spoločne 2 litre horúcej vody. Tam sme zistili, že sme veľmi dehydrovaní a to spôsobilo naše kŕče a také rýchle vyprahnutie síl. Na posledných úsekoch sme už nemali síl ani na vyťahovanie lana z pod snehu a zostupovali sme už len bez istenia.

V strmých svahoch boli miesta na oddych zriedkavé, ale ak nejaké boli tak stáli za to...

Prekračovanie ľadovcovej rieky
Labyrint údolného ľadovca bol pretkaný riečkami, ktoré sa po obede menili na prudké rieky. Pád do takejto rozbúrenej ľadovej vody znamenal istú smrť a bleskové odvlečenie tela ľadovým korytom k najbližšiemu bezodnému prepadlisku, priamo pod ľadovec.
Nosiči a náš kuchár nám prišli naproti až zo základného tábora. Pomohli nám na druhej strane rieky ukotviť lano, vytiahnuť po ňom ruksaky a my sme sa istení prebrodili cez snehový most ponad rozbúrenú rieku.
Do základného tábora sme došli úplne vyčerpaní a bola nám strašná zima. Po zhodení ťažkých ruksakov a  po horúcom čaji sme zvládli už len vliezť do spacákov...

Krásny výhľad na najnáročnejšiu 8-tisícovku na svete K2

Neprestávajúca túžba
Cesta naspäť bola mĺkva a plná nenaplnených myšlienok. Po toľkom vynaloženom úsilí to bolo veľké sklamanie. Mali sme dostatok síl, odhodlania a vytrvalosti, aby sme išli vyššie, ale Broad Peak povedal tento rok aj nám "nie"! Zo 49 lezcov stáli na vrchole Broad Peaku tento rok len dvaja, no nám tú česť hora nedopriala.
V rámci citátu "najdôležitejšie pri expedíciách je vrátiť sa späť" sme svoj cieľ splnili.
Môj nenaplnený pokus o Guinnessov rekord sa úplne neskončil a o jeho prekonanie by som sa znovu rád pokúsil  v Nepále, na hore Cho-Oyu... Dúfam, že sa mi to s trochou viac šťastia nabudúce podarí.


Domov si berieme veľa nových skúseností a iba pekné spomienky


2015-10-17 Rádio Slovensko uvedie rozhovor o našej expedícii 17.októbra o 17:25

Možno o niečo detailnejšie rozoberanie celej našej expedície na Broad Peaku môžete počúvať na rádiu Slovensko už túto sobotu o 17:25 v relácii Cestovateľské kino. Zároveň bude možné pozrieť si aj pár fotografií z expedície priamo v archíve web stránky rádia Slovensko.

2015-10-12 Rozhovor na Rádiu FM 
V pondelok 12.októbra ste mali možnosť počuť krátke vstupy na Rádiu FM, kde som v rýchlosti zhrnul výsledky našej expedície a zrejme aj zohnal ďalšieho spolulezca...:-) Ďakujem za sledovanie.

2015-10-09 Správa z expedície na Čínskej web stránke GARMINU
http://www.garmin.com.cn/O výsledkoch našej expedície informuje v krátkej správe aj môj sponzor Garmin v Čínskom jazyku. Zároveň pripája aj pár propagačných fotografií a tak je možné aspoň niečomu rozumieť..:-) Veľmi pekne ďakujem

2015-09-24  (ne)Vystúpenie na festivale HOROMIL
Po všetkých prípravách prezentácie o expedícii Broad Peak som sa nakoniec kvôli veľmi smutným dôvodom nemohol zúčastniť festivalu Horomil v Považskej Bystrici. Verím, že festival dopadol dobre a ešte raz sa ospravedlňujem za moju neúčasť. V každom prípade ďakujem za pozvanie!
2015-09-07 Rozhovor pre Mestskú televíziu Ružomberok
Krátky rozhovor pre RKTV mohol byť veselší, pokiaľ by sa mi podaril aspoň jeden z mojich cieľov na expedícii. Aj napriek tomu som vďačný za záujem RKTV a dúfam, že v budúcnosti pribudnú rozhovory aj o úspešných expedíciách... Ďakujem.
  

2015-08-28  Rozhovor (nielen) o expedícii v televízii TA3
Takmer hneď po expedícii som sa zapojil v relácii Život dobrodruhov do rozhovoru, kde som hovoril nielen o našej expedícii, ale trochu aj o osobných pohľadoch na extrémne športy... Reláciu si môžete stále pozrieť v archíve televízie TA3, ktorej ďakujem za pozvanie.


R E C E N Z I E   V Y B A V E N I A


40 BELOW
- návleky na topánky
Vôbec som nemal obavy z mrazu vo vyšších výškach, lebo som vedel že mám teplé návleky na topánky. Sadli mi úplne presne a spoľahlivo držali na lezeckých topánkach. Veľmi užitočné a dobré návleky ak si chcete ochrániť nohy pred omrzlinami!
- papuče do spacáku
Nedá sa mi ani vysloviť, aké super sú tieto papuče! Veľmi ľahké, teplé a nevýslovne komfortné. Jedny z najlepších vecí vo výbave, aké som na Broad Peak mal! Skvelé.
- thermo-návleky na fľašu
Udržali vodu vo fľašiach teplú po dlhý čas! Veľmi užitočné návleky a aj pekne vyzerajú.

ABSOLUTE WILDERNESS
- predpripravené jedlá
Chilli Con Carne a "praženica" boli naozaj veľmi chutné. Stačí iba horúca voda a nepotrebujete ani dalšiu misku. Určite odporúčam pre každého, ktorý ide na viacdňovú túru a potrebuje so sebou zobrať stravu.
ACID MOUNTAIN
- acid mountain tričká
Acid Mt tričko je veľmi štýlové a príjemne sa nosí. Navyše je elegantné a vďaka nekonvenčnému vzoru je vhodné na každú príležitosť! Mal som to šťastie, že mi ich tričko sadlo aj veľkostne...:-)
BH
- BH bicykel
Pekne vyzerajúci bicykel, dobrej kvality a vhodný na bicyklovanie mimo asfaltových ciest.


EU POWER
- Sunny bag
Veľmi štýlový dizajn, ľahká a praktická taška, vhodná na bežné používanie v mestskom prostredí a výborná taška pre nabíjanie mobilov za pochodu
- mini akumulátor Move Power 2600 mAh
Veľmi štýlový, ľahký a spratný , ľahké ovládanie; veľmi praktický akumulátor pre núdzové nabíjanie mobilov
- solárny akumulátor Powerbank 30000 mAh
Možné nabíjanie dvoch zariadení naraz, dobrá kapacita, pekný dizajn, vhodná kombinácia solárneho panelu s akumulátorom; veľmi praktické zariadenie do prírody, kde nie je zdroj energie
- solárna nabíjačka 500 mAh
Ľahká, spratná a štýlová nabíjačka, vhodná ako kľúčenka, alebo aj ako módny doplnok

FENIX
- Brunton zvinovací solárny panel 14W
Veľmi štýlový dizajn, ľahký, extrémne praktický panel vďaka zrolovaniu do rolky a veľmi výkonný pri slnečnom počasí. Vhodný aj do extrémnych podmienok a veľmi praktický!
- skladací solárny panel Solaris 2W
Veľmi štýlový, ľahký, spratný a pomerne výkonný panel. Veľmi praktický panel do prírody, kde nie je zdroj energie a kde potrebujete dobiť drobnú elektroniku.
- akumulátor Brunton Revolt 9000
Akumulátor s extrémne veľkou kapacitou ale popritom malých rozmerov. Najlepší akumulátor aký som doteraz videl! Veľmi praktický a plne funkčný aj v extrémnych podmienkach; vhodný aj na outdórové športy.
- Primus termoska 1l
Ľahká a štýlová termoska s dvoma druhmi zatvárania fľaše. Veľmi praktická a vhodná aj do extrémnych podmienok.


GARMIN
- navigačný systém GPS
Naozaj cenné zariadenie! Nahrávanie trasy a aj výškomer boli veľmi presné. Systém vždy našiel minimálne tri satelitné družice pre dobrý signál. Úžasný GPS systém, ktorý je nenahraditeľný hlavne pri zlej viditeľnosti a zlom počasí.
- hodinky Garmin Fenix 3
Veľmi elegantné hodinky s veľkým displejom, veľmi jednoduché a ľahko dostupné ovládanie, pekné osvetlenie displeju, ukazovanie grafov.
Najlepšie hodinky na trhu, ale potrebné nabíjanie batérie nie je veľmi praktické. Napriek tomu veľmi užitočné hodinky!
- kamera Garmin Virb
Veľmi dobre vyzerajúca kamera s pekným dizajnom. Dostatočne pevná (padla mi 7m zo skál a nemala žiadne škrabance, funguje bezchybne); je malá ale napriek tomu veľmi praktická a navyše má funkciu GPS ku každej fotke. Naozaj pekná kamera, vhodná pre každý akčný šport (vrátane natáčania pod vodou).


JERKY
- sušené mäso vo vrecúškach
Prekvapivo výborná chuť mäsa, pekný dizajn obalu, pestrý výber chutí, ľahko konzumovateľné - nie moc tvrdé, dostatočne slané a špáradlá sú tiež v balíku! Lahodný, zdravý a veľmi vhodný doplnok každodennej stravy (aj pri náročných výkonoch)!


KATHMANDU
- stan North Star XT
Dobre stabilný aj pri silnom vetre, dostatočne priestorný pre 2 osoby, dostatočný priestor aj na odloženie vecí mimo vnútro stanu, relatívne ľahký. Celkovo, veľmi dobrý stan pre extrémne podmienky!
- vetrovka Breccia Jacket
Veľmi elegantná, štýlová a dobre vyzerajúca nepremokavá vetrovka. Výborná kvalita, ľahká a nie veľmi objemná. Najlepšia vetrovka akú som doteraz mal! Vodotesná ale pritom dostatočne priedušná.
- vak na pitie
Kvalitný vak na vodu, ktorý vám umožní ľahké pitie aj počas chôdze. Praktická vec s dostatočným objemom.
- kresadlo na oheň
Veľmi užitočný pri vysokých nadmorských výškach, kedy zapaľovače a zápalky zlyhávajú. Veľmi užitočné pri pobyte mimo civilizáciu.
- taška na plece Tanker 90l Cargo
Silná taška s pekným dizajnom, priestranná a z kvalitného materiálu. Veľmi užitočná ak potrebujete zobrať veľa vecí a mať ich stále v pohotovosti.
- lekárnička prvej pomoci
Praktická a ľahká vec, ktorá vám môže zachrániť život pri prvej pomoci v horách!
- sandále Teva Toachi
Ľahké sandále s pekným dizajnom a dobrou kvalitou. Nedráždia a neškriabu pokožku, ľahko nastaviteľné. Veľmi pohodlné hlavne po celodennej túre v ťažkých topánkach..

OUTFONE
- mobilný telefón Ranger phone S17
Robustný dizajn pre drsné prostredie, prekvapivo dobrý príjem signálu, dobrá výdrž batérie, moderný a aktualizovaný softvér. Veľmi užitočný a praktický telefón, prekvapivo spoľahlivý s celkom dobrým príjmom signálu, vhodný aj do extrémnych podmienok. V mode vysielačky mal prekvapivo výborný príjem, vlhkosti a vode odolný - vrele odporúčam.

SONY
- tablet Xperia Z4
Veľmi štýlový dizajn, ľahký, jednoduché a prehľadné ovládanie, dobrý fotoaparát, prehľadný softvér, možné použitie aj namiesto mobilu. Veľmi vhodný na bežné používanie a komunikáciu cez internet, vďaka malej hmotnosti je extrémne jednoduché zobrať tento tablet všade so sebou.
- mobil Xperia Z3
Veľmi štýlový, ľahký a spratný vďaka štíhlemu dizajnu, jednoduché a prehľadné ovládanie, výborný fotoaparát, vysoko inteligentný a prehľadný softvér. Jednoducho, najlepší mobil aký som kedy mal! Veľmi  praktické a multifunkčné zariadenie.
- kamera Exmor R
Veľmi stabilná kamera, kvalitné video a fotografie, veľa výborných funkcií. Praktická kamera pre dynamický záznam obrazu a zvuku!
SUPER LUBE
- lubrikant -40°C
Mazivo na pohyblivé časti bicykla fungovalo bez problémov aj v extrémnych podmienkach! Dokonale pracovalo aj vo vysokých výškach a pri nízkych teplotách. Perfektné mazivo!  

TENDON
- laná Tendon Lowe
Štýlový dizajn a ľahko rozpoznateľná farba, spoľahlivé a ľahké laná. Veľmi praktické a bezpečné pri istení na stene, alebo strmom svahu!
- blokant Kong
Jednoduché ovládanie a štýlový dizajn. Veľmi praktický blokant aj do extrémnych podmienok a pri náročných výstupoch.
- odsedka Dynaprot 10 Y
Pekný a štýlový vzor, ľahko rozpoznateľná farba, spoľahlivá a veľmi praktická hlavne pri istení sa k pevnému lanu, vhodné aj do náročných podmienok a pri vysokohorskom lezení
- slučka Dyneema 120cm
Pekný a štýlový vzor, ľahko rozpoznateľná farba, spoľahlivá, praktická a veľmi vhodná sľučka k lezeckému vybaveniu. TOTAL OUTDOOR
- lavínové sondy Pieps
Jednoducho skladateľné, ľahké a veľmi praktické vybavenie pri lezení v lavínových oblastiach, ktoré môže zachrániť život.
- snehové lopatky Pieps
Jednoduché, ľahké a veľmi praktické lopatky nielen pre lavíny, ale aj na vybudovanie miesta pre stan a prípadné kotvenie stanu v extrémnych podmienkach, naozaj užitočná vec!
- lavínové vyhľadávače Pieps
Prehľadné a ľahké ovládanie, pekný dizajn, ľahko rozpoznateľná farba, spoľahlivé. Najúčinnejšia a najpraktickejšia časť lavínového vybavenia! Vhodné aj do náročných podmienok s extrémne nízkymi teplotami.
- lavínový batoh Pieps
Štýlový dizajn, kvalitný materiál a dôležitá súčasť lavínového vybavenia. Vhodný pre jedno/dvoj dňové túry.


TREKLAND
- vysokohorské lezecké topánky Millet (Everest Summit)
Vysoko kvalitné materiály, veľmi teplá obuv, nie je nutné používať návleky - topánky sú dostatočne vysoké, možné použitie vnútornej vložky aj samostatne. Najlepšie topánky na expedície do extrémne nízkych teplôt a na vysokohorské výstupy!


2015-08-22 Späť na Slovensku

Po nekonečnom cestovaní plnom prísnych kontrol na letiskách, 5-minútových zmeškaní na ďalšie spoje a cez nekonečné prestupy s veľkou batožinou, som sa nakoniec dostal späť domov!
Môj príbeh o (ne)výstupe, dvoch pádoch mojich spolu lezcov, polámanom bicykli, lavínovom nešťastí, zošívaní rozbitej hlavy, dosiahnutí Guinnessovho rekordu a ďalších zážitkoch uverejním na mojej stránke už do 1-2 týždňov.
Nebudú chýbať ani fotografie a videá priamo z výstupu...
No a samozrejme ďakujem všetkým za podporu a sledovanie našej expedície!


2015-08-13 Na ceste späť do Islamabádu
Nefungujúci satelitný telefón nás kompletne odrezal od vonkajšieho sveta a civilizácie. Ani Broad Peak ani Guinessov rekord neboli pokorené kvôli zlému počasiu a veľa snehu.
Ani po nekonečných 5 nociach v Kempe 2 sme sa nedočkali vytúženého počasia. Aby toho nebolo málo na nálade nám ubral aj škaredý 300 metrový pád nášho spoluleziaceho.(viac informácií napíšem po príchode na Slovensko a dostanem sa k môjmu počítaču).
V tejto chvíli sme všetci spoločne a zdraví (okrem môjho ťažkého kašľa, ktorý som chytil v Kempe 2 ) na ceste späť do Islambadu.

2015-07-29 Kvôli snehovej búrke sme sa museli vrátiť do základného tábora
Nathan má na hlave štyri stehy a k tomu stratil jeho ruksak s dokladmi a inými dôležitými vecami čo mu nepridáva na nálade... Dostal som sa na Kemp 2, ale museli sme sa kvôli snehovej búrke vrátiť späť do základného tábora. Tu teraz čakáme na lepšie počasie.

2015-07-24 Môj kamarát Nathan spadol na strmom svahu 30 metrov
Kemp 1 bol veľmi náročný a nešťastný. Na veľmi strmom svahu sa Nathan pošmykol a padal 30 metrov. Pri páde si poranil hlavu. Musel sa vrátiť naspäť do základného kempu. Prichádza zlé počasie.

2015-07-14 Kvôli zosuvu pôdy sme ostali zaseknutí
Iba 30km od Skardu a po 30 hodinách ťažkej výpravy sme ostali zaseknutí kvôli zosuvu pôdy pred nami, ktorá zavalila polovicu cesty a tú druhú zablokovali obrovské kamene. V úplnej tme sa mi podarilo preliezť cez túto prekážku (a vodu) s 25kg batožinou na chrbte. Na druhej strane ma vyzdvihol vedúci cestovnej agentúry autom. Do postele sa mi konečne podarilo dostať o 3 hodine ráno.

2015-07-13 30 hodinová cesta autobusom do Skardu
Vyzdvihnutie mojej batožiny trvalo 2,5 hodiny a vyžiadalo si to presne 15 podpisov rôznych úradníkov na mojich cestovných dokladoch. Taktiež som musel zaplatiť veľa peňazí rôznym prepravným spoločnostiam a konečne som dostal svoje veci zo Slovenska. Nákup trekingovej obuvi na poslednú chvíľu (Katmandské topánky sú mi príliš veľké) a môže sa nastupovať na autobus. Prvý ma však nechcel zobrať aj napriek platnému lístku, a tak som čakal 5 hodín na ďalší, ktorý ma konečne zobral do Skardu.

2015-07-12 Komplikácie pokračujú
Moje trápenie pokračovalo aj dnes. Lístky sa mi nepodarilo získať ani na letisku, ani na centrále Pakistanských aerolínií. Bolo mi povedané, že nasledujúce 2 dni sú zrušené všetky lety z dôvodu zlého počasia. Ostávala mi posledná možnosť, rozhodol som sa ísť 30 hodín autobusom po divokom teréne Karakoramskej cesty.

 2015-07-11 V Islambáde
Nanešťastie sa mi dnes nepodarilo vyzdvihnúť moju veľkú Cargo batožinu na letisku, pretože mi bolo povedané, že cez víkendy Cargo batožiny nevydávajú. 

Špeciálne horolezecké topánky, elektronika od Sony, laná a veľa ďalších dôležitých vecí je to, bez čoho nemôžem pokračovať s mojím tímom. Do utorka preto musím ostať v Islambáde, kedy dúfam chytím prvý ranný let a pripojím sa k môjmu tímu..

2015-07-10 Odlet do Pakistanu
Práve dnes som odletel do Pakistanu. Ďakujem všetkým za podporu a povzbudenie!

2015-06-25 Elektronika od Sony Mobile je už doma!
http://sonymobileshop.sk/
Veľmi pekne ďakujeme za promptné doručenie špičkových elektronických zariadení pre našu expedíciu od svetovej firmy Sony Mobile! Domov mi len v priebehu niekoľkých dní bola poslaná vodovzdorná Sony action kamera, najľahší a najtenší tablet na svete: Xperia Z4 a vodovzdorný mobil Xperia Z3. Všetky tri veci nám výrazne zvýšia celý komfort expedície! Veľmi si ceníme takúto štedrú pomoc! Ďakujeme!

2015-06-26 Hodinky a kamera od svetovej značky Garmin
http://www.garmin.com.cn/
Jedna z najlepších svetových značiek navigačných systémov, hodiniek a oudoorových kamier Garmin, nám padla do náručia vďaka veľkému prispeniu majiteľa cyklistického obchodu BH, ktorý je zároveň aj distribútorom vecí značky Garmin . Vďaka jeho pomoci dostane naša výprava hodinky s výškomerom a outdoorovú kameru. A aby toho nebolo málo, tak nám zároveň pomôžu s výškomerným prístrojom, ktorý je podmienkou Guinnessovej knihy rekordov. Veľmi veľká vďaka!

2015-06-24 Víza do Pakistanu

Nebola to vôbec ľahká cesta, ale nakoniec sa to podarilo - v stredu som získal víza do Pakistanu! Potreboval som kvôli tomu letieť 1,5hodiny na najbližší konzulát v Číne a predložiť som musel tonu potvrdení, výpisov, kópií a skenov, ktoré aj tak vraj neboli dostačujúce ani po 4 predchádzajúcich telefonátoch a overovaniach... Nakoniec všetko dobre dopadlo a snáď jediná svetlá stránka toho všetkého bola tá, že Slováci za víza nemusia vôbec nič platiť.
2015-06-23 Sponzor - OUTFONE
Po dlhšom čase vývoja sa k nám dostane od Outfonu najnovší model telefónu - RANGERFONE S17, ktorý ešte ani nie je v predaji a má dosah 6-8km! Vďaka ich veľkej snahe sa nám podarilo nájsť riešenia na extrémne nízke teploty a vlhkosť, ktoré nás na Braod Peaku čakajú. Vďaka Outfonu tak budeme všetci traja z nášho tímu v neustálom spojení. Navyše je tu obojstranná ochota spolupracovať aj pri ďalších expedíciách. Osobné prebranie telefónov bude už nasledujúci piatok! Veľmi pekne ďakujeme!


2015-06-22 Sony Mobile centrála schválila štedrú podporu našej expedícii!
http://sonymobileshop.sk/
Úprimná radosť a nadšenie ma zachvátilo po tom, čo som sa dozvedel, že popredný výrobca elektroniky na svete - Sony Mobile - nás podporí ich špičkovou elektronikou (formou tabletu, mobilu a kamery). Aj vďaka tomu sa nám podarí ostať s najbližšími v kontakte a zasielať najdôležitejšie novinky aj na tento blog. Ďakujeme za skvelú podporu!


2015-06-21 Tréning XX
V Číne sme mali jeden z ďalších sviatkov a tak som sa na vybral do 6 hodín vzdialených hôr. No a tu som absolvoval snáď najťažší tréning v príprave na Broad Peak. Veľmi strmý svah, 1500 metrové prevýšenie nahor a to isté dole, 32kg ruksak a páliace slnko, zrazili za 10 hodín moje sily na dno. Ani 5,5l vody mi nedokázalo navrátiť sily natoľko, aby som 4022m vrchol opäť zdolal. Ostal som na 3500 metrovej méte. Najviac som cítil modriny na bedrách od ťažkého ruksaka a bolesť v kolenách, hlavne pri zostupe. Ale aj vďaka takýmto tréningom dostávam obraz o tom s akou prípravou a rešpektom musím pred Broad Peak nastúpiť.
Už 3 dni po výstupe som išiel opäť na môj pravidelný beh v meste a zažil som pri ňom najväčšiu prietrž mračien! Voda sa valila ulicami, tak že nebolo vidieť obrubníky chodníkov a ja som bežal po členky vo vode... Masívny, ale teplý lejak ma nezastavil a ja som dokonca spravil svoj osobný rekord! ;-)

2015-06-17 SuperLube - lubrikant je už u mňa v Číne
http://www.super-lube.com/ Nesmierne dôležitou súčasťou bicykla je pri extrémnych podmienkach mazanie pohyblivých častí. A práve nezamŕzajúci lubrikant od SuperLube mi v tomto nenahraditeľne pomôže. Som preto rád, že mi bol práve doručený do Číny a už čoskoro s ním premažem celý bicykel. Ešte raz ďakujem za veľmi praktickú pomoc!


2015-06-13 Tréning XIX
Aj na Broad Peaku sa nájdu miesta, kde sa bude vyžadovať technické lezenie. Rozhodol som sa teda, že tento víkend potrénujem práve lezenie na skalách. Iba 1 hod autom od môjho bytu je oblasť skál, o ktorej keby som vedel skôr, tak som tam určite každý druhý víkend. Zavolal som tento krát aj mojich kamarátov a pekný lezecký deň zakončený opekaním na ražni sa naozaj vydaril! Nuž a ja som si znovu pocvičil lezenie a oprášil lezeckú výstroj a laná.

2015-06-11 Zmena v našom tíme
Žiaľ tento krát mám aj smutnú novinku a tou je, že zatiaľ nepotvrdene (ale už takmer isto) sa k nám nepripojí Andras. Po viacmesačnom plánovaní expedície došlo k zlomovému bodu, keď prišlo na zaplatenie depozitu a odvtedy sa Andras odmlčal... Jeho skúsenosti a kontakty v Pakistane nám budú chýbať, no našťastie ho ihneď nahradil náš nový člen z Bulharska - Dimitar.
Dimitar Kamburov je 36 ročný Bulhar, pracujúci ako prieskumný geológ väčšinou okolo sopiek v Afrike. Úspešne vystúpil na vrcholy v USA, Čile, Tanzánii, Peru, Indonézii a v Bolívii. Prípadný úspech na Broad Peaku mu otvorí dvere k výstupom na najvyššie hory našej planéty.  

2015-06-09 Dohoda o bicykli od BH uzavretá
http://www.bhbikesasia.com/front_show/main/main.php
Som veľmi rád, že sa nám dohodu o bicykli podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Naozaj super obchod BH mi pomôže ich špičkový bicykel upraviť tak, aby bol pre mňa pri expedícii čo najmenšou záťažou! No a do výbavy mi ešte navyše pridá aj reklamný dres.. Som im nesmierne zaviazaný a za ich pomoc im veľmi pekne ďakujem!2015-06-06 Tréning XVIII
Nevpúšťanie verejnosti do hôr (ako najúčinnejšie protipožiarne opatrenie...) ma prinútilo dokonale si premyslieť trasu dopredu a vkĺznuť do lesa pomimo cesty. Podarilo sa a tak som mohol aj túto sobotu trénovať s mojím 32kg ruksakom. Fľaše s vodou som tento krát obalil dvoma spacákmi a môj chrbát si to nemohol celú cestu vynachváliť. Za námahu v páliacom slnku a vysokej teplote (ktorá ma prinútila vypiť 4 litre vody v priebehu 6 hodín!) ma odmenil výhľad z 2300m vysokého kopca. Za niečo tie zakázy predsa len stoja - počas celého dňa som nestretol ani jediného človiečika...

2015-06-06 SuperLube - lubrikant na bicykel do extremne nízkych teplôt
http://www.super-lube.com/
SuperLube, ako výrobca vysoko kvalitných a zime odolných mazív, nám poskytne lubrikant, ktorý umožní bicyklu fungovať aj pri -40°C. Bez pomoci SuperLube by sa naše bicykle premenili na nepohyblivé konštruckie, ktore by sme beznádejne skúšali rozhýbať. Veľmi pekne ďakujeme za dôležitú pomoc!2015-06-05 Balík od TOTAL OUTDOOR
http://www.totaloutdoor.cz/
V piatok ma potešila príjemná správa, že lavínové vybavenie od TotalOutdoor (distribútor outdórových značiek pre SR a ČR) už tiež dorazilo ku mne domov. Znamená to, že naša výprava bude vďaka ním vybavená o lavínové vyhľadávače, sondy a aj lopatky, či dokonca lavínový batoh! Veľká vďaka za požičanie všetkých spomenutých vecí, ktoré nám môžu zachrániť život!

2015-06-04 Kamera na nahrávanie výstupu od značky RICOH
http://www.ricoh-imaging.eu/

Som veľmi rád, že sa nám podarilo nadviazať kontakt s RICOH (výrobca kamier, športovej optiky, ale aj kancelárskej techniky a bezpečnostných systémov), ktorý nám ponúkol kameru na natáčanie výstupu a dúfame, že aj samotného Guinnesovho rekordu! Sme s nimi v stálom kontakte a dúfame, že sa nám podarí uzavrieť úspešnú dohodu. Vopred veľmi pekne ďakujeme!

2015-05-31 Tréning XVII
Môj chrbát sa začal sťažovať hneď od začiatku túry a spomínal, že len pred dvoma týždňami som mu po super ťažkom tréningu sľuboval oddych. Ani môj protiargument, že čas expedície sa nebezpečne blíži nepomohol a reptal celý čas. Ja som sa popri tom snažil na chrbát zabudnúť a vychutnával som si okolité výhľady nad jazerom a horami. Nepokorený kopec spred dvoch rokov ostal opäť nepokorený, ale domov som odchádzal s prepoteným tričkom, zlomenou vychádzkovou paličkou a pocitom poriadne odreného tréningu. Nie všetky dni sú ružové...

2015-05-31 Bicykel BH od obchodu v Číne!
http://www.bhbikesasia.com/front_show/main/main.php
Po neúspešnom oslovení bicyklových výrobcov na Slovensku a v Európe, som ako poslednú možnosť vyskúšal obísť bicyklové obchody neďaleko môjho bytu v Kunmingu. Na moje veľké a príjemné prekvapenie sa mi pravdepodobne podarí získať bicykel od obchodu, ktorý je distribútorom kvalitných a značkových bicyklov BH. Ponuka prichádza v pravú chvíľu a dúfam, že sa nám dohodu podarí dotiahnuť do úspešného konca. Vopred veľmi pekne ďakujem

2015-05-23 Tréning XVI
Blíži sa termín našej expedície a tak je najvyšší čas kúpiť letenky a zabezpečiť prepravu vybavenia letecky. Preto som spojil tréning s užitočným a s veľa otázkami som sa vybral na vzdialené letisko bicyklom priamo cez hory (tiež môj chrbát si potreboval oddýchnuť od minulotýždňového, prehnane ťažkého, ruksaku). Nádherná horská cestička vyústila priamo pred letiskom a tak sa mi podarilo vybaviť všetko čo som potreboval priamo aj so zablateným bicyklom v letiskovej hale...:-) A 54km v kopcoch svoj tréningový účel myslím splnilo. 


2015-05-19 Spolupráca so Sony Mobile na Slovensku
http://sonymobileshop.sk/
Sme veľmi radi, že sa nám podarilo nadviazať kontakt s popredným výrobcom elektroniky na svete, s firmou Sony Mobile. V prípade úspešnej dohody by nás firma Sony vybavila tabletom (na komunikáciu so svetom), mobilom (na komunikáciu s rodinami) a kamerou (pre záznam priamo so svahov Broad Peaku). Veľmi si prajeme, aby dohoda dopadla priaznivo a vopred ďakujeme za skvelú podporu!

2015-05-18 Bicykel od Rock Machine
http://www.rockmachine.us/en/home/
Možná ponuka od Rock Machine (výrobca veľmi odolných a špičkových bicyklov) prichádza naozaj v pravý moment! Sponzora pre odľahčený bicykel, ktorý by bolo možné zobrať až na vrchol Broad Peaku, sa mi možno podarilo nájsť naozaj na poslednú chvíľu. Dúfam v skorú a úspešnú dohodu! Vopred veľká vďaka!

2015-05-15 Rozhovor pre Mestskú Televíziu Ružomberok
Rozhovor, ktorý sme nahrali pred týždňom pre MTR,  je už v plnej prevádzke na ich web stránke. Dozviete sa v ňom okrem detailov expedície aj o tom, ako som sa dostal do Číny, či mám podporu rodiny, čo treba urobiť pre Guinnessov rekord a ako som dostal moje prvé omrzliny... Rozhovor nájdete tu.


2015-05-16 Tréning XV
Po poslednom tréningu s bicyklom na horách som tento krát vyrazil na neďaleké kopce, kde som si v horúčave snažil dokázať, že príprava nemá byť jednoduchá ani ľahká. Môj prvý plán úplne zruinovali strážci kopcov... Boli nimi Čínsky ochranári, ktorí mi skrížili cestu a zakázali ísť na kopce kvôli "vysokému riziku požiarov". Nepomohlo ani obchádzanie stráže a tak som sa musel presunúť na miesto, kde som už trénoval pred dvoma rokmi v rámci prípravy na 7500m Muzstagh Ata. Výstup bol nezvyčajne náročný a keď som doma zistil, že mám krvavé podliatiny na bedrách a chrbte tak som zo zvedavosti odvážil ruksak, ktorý mal až 44kg! Tento krát som to naozaj prehnal a do budúcna si už radšej dopredu odvážim čo budem pri tréningu na chrbte nosiť...

2015-05-15 Nahrávanie rozhovoru pre MTR
V piatok som pre Mestskú televíziu Ružomberok nahral rozhovor o našej expedícii a všetkých zaujímavostiach okolo nej. Nalaďte si MTR v týždni 18-24.mája a každý deň sa dozviete aj to čo na tejto stránke nie je! Ďakujeme za záujem.  

 

2015-05-13 Nový člen tímu!
Sme radi, že môžeme do nášho tímu na poslednú chvíľu privítať lezca Dimitara z Bulharska! Prvý krát nás oslovil už na začiatku februára, ale pre dovolenku a nejasnosť nákladov expedície, vtedy účasť odvolal. Nepriaznivá okolnosť straty zamestnania nakoniec priaznivo ovplyvnila jeho konečné rozhodnutie vyraziť cez leto na Broad Peak spolu s nami! Sme veľmi radi, že sa Dimitar k nám nakoniec pripojil a vnesie tak do nášho tímu ďalšie skúsenosti a tým aj väčšiu vieru na úspech. Vitaj medzi nami Dimitar! :-)  2015-05-12 Zateplené návleky na topánky od FORTY BELOW sú už na ceste 
http://www.40below.com/
Náš dobrý sponzor 40Below nám vyrobil návleky na topánky presne na mieru. No a aby tej štedrosti nebolo málo tak nám pribalil aj teplé papuče do spacáku a návleky na termosky spolu s termoskami! Balík už dorazil k môjmu kamarátovi do New Yorku a čoskoro bude už aj na ceste do Pakistanu. Naozaj veľmi pekne ďakujeme!

2015-05-11 Vysokohorské extrémne topánky od TREKLAND-u sú doma!http://www.trekland.sk/Jedna z najpotrebnejších častí môjho vybavenia je už u mňa doma. Veď práve dobré topánky mi môžu zachrániť nielen nohy, ale aj život! A značka Millet je určite neodškriepiteľnou zárukou! Zásielka došla presne tak ako Trekland sľúbil a topánky ma  neuveriteľne potešili! Veľmi pekne ďakujem!

2015-05-01 Tréning XIV
V Číne slávili ďalší sviatok, ktorý mi ponúkol až 4 dni na tréning v horách. Tento krát som nezaváhal a vyskúšal som si, aké je to naozaj vystúpiť s bicyklom na pleciach až na zasnežené končiare. Kempingová výbava, zásoby jedla a pitia na 4 dni a k tomu ťažký bicykel (ktorý určite nebudem brať na Broad Peak!) dali môjmu chrbtu a pleciam poriadne zabrať už pri prvých metroch. Už na konci prvého dňa ma chrbát bolel natoľko, že mi nedovolil spať v jednej polohe viac ako pár minút. Preto sme sa na ďalšie dni rozhodli vybudovať tábor, odkiaľ sme už potom vyrážali citeľne ľahší na jednodňové túry. Hneď prvý deň sme dostali príučku od slnka, ktoré nám spálilo tvár do ružova a moje oči zostali krvavo červené po zabudnutých okuliaroch v stane (ani jeden z nás totiž netušil, že vystúpime do výšky 4200m až na snehové polia, ktoré perfektne odrážali slnečné lúče...). Domov som si teda odniesol nielen ťažký bicykel, bolesti chrbta, spálený nos a krvavé oči, ale hlavne veľa poučenia, nových skúseností a nádherné dojmy zvečnené na fotografiách. Veď posúďte sami... 
 

2015-05-01 Tričká a článok od ACIDMOUNTAIN 
http://acidmountain.net/
Minulý týždeň ma potešil na domácej adrese balík s peknými tričkami od acidMountain. Je teda 100% isté, že si aj na horách udržíme vysoký štýl oblečenia! No a aby toho nebolo dosť, tak okrem tričiek nás acidMountain prisľúbil prezentovať aj krátkymi článkami na sociálnych sieťach. Veľmi pekne ďakujeme!2015-04-28 Pred-expedičný rozhovor v Mestskej televízii Ružomberok 
Mestská televízia Ružomberok nás požiadala o rozhovor, v ktorom by som ich divákom priblížil našu expedíciu a prípadne aj predošlé výstupy a zážitky z hôr. Rozhovor už čoskoro nahráme a bude odvysielaný ešte pred samotným výstupom na Broad Peak. Ďakujeme za záujem!

2015-04-28 Článok na OUTDOORFILMY.sk
http://www.outdoorfilmy.sk/
Internetová stránka www.outdoorfilmy.sk venovaná outdoorovým filmom a správam uverejnila úvodný článok aj o našej expedícii. Sme radi, že si novinky o našom výstupe budete môcť pravidelne čítať aj na ich stránke. Ďakujeme!

2015-04-27 Tréning XIII
Žiaľ povinnosti ma aj tento krát zavalili natoľko, že som opäť nestihol hory a tak som to nahradil iba tréningom po meste. Opäť to bolo okolo polnoci a o čo som si uľahčil terénom, tak to som si sťažil váhou ruksaka. Nočný výlet bol navlas rovnaký ako predchádzajúce a snáď jedinou výnimkou bolo zahliadnutie žien, ktoré medzi polnocou a 6-tou ráno umývajú autá vodou z priľahlej riečky. Môj tréning som zakončil veľmi nešportovo - večerným grilom na ulici...(

2015-04-24 Balík od FENIX-u
http://www.brunton.com/
Sestra mi oznámila príjemnú novinku - solárne panely od spoločnosti Fenix sú už doma na našej adrese! Navyše sa jedná o výnimočne výkonne panely a ako darček bola pribalená aj štýlová termoska. Okrem čerstvo nabitej elektroniky nás teda zahreje aj stále horúci čaj. Veľká vďaka!2015-04-24 Sľubená taška od EU-POWER
http://eu-power.sk/
Po týždni (v ktorom sa takmer nič neudialo ohľadom našej prípravy) ma príjemne prekvapila správa že EU-POWER nám dodal nielen sľúbenú tašku so solárnym panelom, ale taktiež aj výkonný power-bank! Znamená to teda, že bez energie určite neostaneme. Veľmi pekne ďakujeme!!!


2015-04-16 Článok na OUTDOORFILMY.sk
http://www.outdoorfilmy.sk/
Do radov multimediálnych partnerov sa tento týždeň pridal aj portál www.outdoorfilmy.sk - svet outdoorových filmov, ktorý ponúka články, videá a filmy z prostredia úplne mimo štyroch stien. Sme veľmi radi že nás oslovili a zároveň si tak o našej výprave nájdete novinky aj na ďalšom internetovom portály. Ďakujeme!

2015-04-16 Článok na 8000.sk
http://www.8000.sk
Teší nás, že stránka venovaná výškovému horolezectvu na Slovensku - www.8000.sk - zaradila do svojich aktualít aj správu o našej expedícii. Nadšencov hôr a lezenia, tak bude pravidelne informovať o tom ako postupujú prípravy a nakoniec aj o tom, ako a či uspejeme na Broad Peaku. Ďakujeme za záujem!

2015-04-04 Tréning XII
Tento krát ma povinnosti nepustili veľmi ďaleko od domu a vyrazil som na takmer najbližšie hory, ktoré vidno aj z môjho bytu. Predtým daždivá noc zmenila lesnú cestu na blatistú kĺzačku, ktorú však postupne vysušovalo, kde-tu presvitajúce slnko. Okrem prekvapenia z polámaných stromov navôkol ma prekvapilo už len vyvrcholenie cesty na skalami posiatom kopci. Svoje pivo som si na vrchole naozaj vychutnal. No a 32kg ruksak nedá zabudnúť môjmu chrbtu na tento výlet ani po dvoch dňoch...


2015-04-10 Sponzor FENIX 
http://www.brunton.com/
Šťastie zrejme stojí na našej strane, pretože Fenix - distribútor viacerých outdoorových značiek - pomôže našej expedícii dodaním solárnych panelov rôznych výkonov a horúci čaj ma na svahoch bude stále hriať z ich termosky. Za ich štedrú pomoc im veľmi pekne ďakujeme!2015-04-08 Webstránka STAFF.co.nz uverejnila článok o našej expedícii
http://www.stuff.co.nz/
Článok o Nathanovi a našej expedícii si môžete v angličtine prečítať na webstránke Staff.co.nz, ktorá sa venuje správam z Nového Zélandu.  Sme veľmi radi, že už aj u protinožcov začínajú tušiť naše plány na toto leto. Ďakujeme.
2015-04-08 Článok v dvojmesačníku Lidé a Hory
http://www.lideahory.cz/
Dvojmesačník Lidé a Hory - plný zaujímavých článkov pre milovníkov hôr - publikoval o nás úvodný článok o našej expedícii. Zároveň budú o našej expedícii pravidelne informovať, takže správy o nás nájdete aj v tomto časopise plnom výborných článkov. Ďakujeme za priazeň!


2015-04-08 Sponzor FORTY BELOW
http://www.40below.com/
Náš ďalší sponzor 40Below - výrobca výstroje do extrému - mi prisľúbil že mi prispeje na expedíciu zatepľovacími čižmami. Moje palce na nohách už utrpeli omrzliny dva krát a preto je veľká pravdepodobnosť že sa to stane znova. S čižmami od 40Below by som sa toho nemusel vôbec obávať. Som s nimi stále v kontakte a tak dúfam, že dohoda padne čo najskôr. Ďakujem!

2015-04-08 Sponzor EU-POWER
http://eu-power.sk/
Predajca (ale tiež montáž a servis) energetických systémov z obnoviteľných zdrojov energie - to je náš ďalší sponzor EU-POWER, ktorý nás zabezpečí solárnym panelom, ktorý nás nikdy nenechá bez energie do našich vysielačiek, satelitného telefónu, alebo laptopu. Sme tomu ešte viac radi aj kvôli tomu, že práve komunikácia so základným táborom je nesmierne dôležitá a môže nám dokonca zachrániť naše životy! Takže, obrovská vďaka!

2015-04-05 Balík s lanami od TENDONu
Po peknom víkende v horách ma čakala príjemná správa od sestry - domov mi už dorazil balík s kvalitnými lanami od výrobcu Tendon. Pribalená bola aj odsedka a lanový blokant! Samozrejme som tomu veľmi rád a už sa neviem dočkať, kedy to všetko otestujeme! Veľmi pekne ďakujeme!
2015-04-04 Tréning XI
U nás sa slávila Veľká noc a v Číne "dušičky". V obidvoch prípadoch to ale znamená predĺžený víkend. Ja som vyrazil na 3 dni do najbližších vyšších hôr, kde niektoré štíty rastú do výšok nad 4000 metrov. Znovu som si otestoval, aký môže byť "tam hore" vzduch riedky a ako sa tým neúmerne otestuje moja fyzická príprava. Prvý deň nám výstup trval 9 hodín a dostali sme sa tak na miesto s nádherným východom slnka. To nás vyhnalo z vyhriateho stanu do 1 stupňového čerstvého rána. Druhý deň sme vystúpili na najvyšší vrchol - JiaoZi Peak /4220m/ a ja som sa potom vydal sólo na ďalšie dva 4000-ové vrcholy. Ten posledný mi dal zabrať najviac, keďže som musel preliezť aj exponovaný ostrý hrebeň so stovkami strmých metrov po oboch stranách. Odmenou mi bol plochý vrchol s nádherným miestom pre stan a ešte krajšími výhľadmi. Druhé ráno som už ale nevidel ani na 20metrov - vrch zakryl sivý mrak, z ktorého začal bičovať sneh. Prejsť späť cez ostrý hrebeň pri silnom vetre a s ťažkým ruksakom na pleciach, otestoval nielen moju rovnováhu, ale tiež moju slabú odvahu... Aj napriek tomu to bol dosiaľ najlepší prípravný tréning a jeden z najkrajších výletov v Čínskych horách.
 

2015-04-03 Sponzor - OUTFONE
Som veľmi rád, že vám môžem predstaviť ďaľšieho z našich sponzorov: je ním OUTFONE - výrobca ne-komunikačnej techniky. V našom prípade nás Outfone vybaví niekoľkými pogumovanými telefónmi - RANGERFONE S15! Tento telefón v sebe zahrňuje nielen vysielačku a kompas, ale dokonca aj GPS navigačný systém. Takto určite ostaneme v spojení a ani sa dúfam nestratíme. Veľmi pekne ďakujeme!

2015-04-02 Sponzor - TOTAL OUTDOOR
http://www.totaloutdoor.cz/

Veľmi dôležitým sponzorským partnerom sa nám stáva aj Total Outdoor - výhradný distribútor rôznych outdoorových značiek pre Slovensko a Českú Republiku. Požičia nám veľmi dôležité lavínové vybavenie, ktoré nám môže zachrániť naše životy! V takomto prípade sa snáď ani nedá dostatočne poďakovať - veľká vďaka!

2015-04-02 Rozhovor o expedícii na Rádiu FM
V tento deň bol odvysielaný rozhovor o našej expedícii aj na Rádiu FM. Vypočuť si ho môžete TU.
Rádio FM vás bude aj naďalej o našej expedícii pravidelne informovať a preto ho pravidelne počúvajte! Ďakujeme

2015-04-01 Záujem Rádia Slovensko o návštevu a rozhovor
http://slovensko.rtvs.sk/
Sme veľmi radi, že o našu expedíciu prejavilo záujem aj Rádio Slovensko. Už teraz sa teším na rozhovor nielen pred výstupom, ale taktiež aj po ňom, keď do rádia zavítam veľmi rád aj osobne. Počúvajte Rádio Slovensko a dozviete sa o nás ešte viac! Ďakujeme!

2015-04-01 Článok o expedícii
http://nelsonlive.co.nz/news/2015/.../nelson-cyclist-aiming-worlds-highest-ride/
Nathanovi sa podarilo zaujať regionálne internetové spravodajstvo - NelsonLive.co.nz - správou o našej expedícii a tak sa o našom plánovanom výstupe dozvedia aj naši protinožcovia na Novom Zélande!

2015-03-28 Tréning X
Cez tento víkend ma dvaja Čínsky kamaráti dotiahli na 10 kilometrový cezpoľný beh. Trasa bola pomerne kopcovitá a viedla cez lesy, dedinky a popri jazerách. Ale obzerať si okolitú scenériu som nemal čas, lebo prvý bežci nahodili poriadne vysoké tempo. Z približne 150 zúčastnených som skončil na pre mňa veľmi uspokojivom 13 mieste. No na druhý deň chodím po schodoch ako tehotná mamička - moje stehná úplne zdreveneli...:-)


2015-03-27 JERKY - doručenie sušeného mäsa
http://www.jerky.cz
Dnes ma potešila sestra správou, že mi prišiel prvý balík od Jerky a to aj s dodávkou stravy - sušeného mäska pre našu expedíciu. Ďakujem a už sa teším kedy ochutnám!
2015-03-26 Kathmandu - oficiálne vyhlasenie sponzorstva
http://www.kathmandu.co.nz/Kathmandu oficiálne potvrdil sponzorskú účasť na našej expedícii a to aj na ich FB stránke. Zároveň potvrdili, že nám dodajú všetku výstroj o ktorú sme ich pôvodne požiadali! Ešte raz veľmi pekne ďakujeme!

 
2015-03-26 Prvý kompletný Skype rozhovor tímu

Konečne sa nám podaril rozhovor cez Skype, kde sme sa pripojili do konferenčného hovoru všetci členovia tímu (vrátane aj ďalšieho potenciálneho lezca z Austrálie). Spresnili sme si dátumy príletov do Pakistanu, padli aj dôležité rozhodnutia o tom, čo kto a akú výstroj donesie, no a nakoniec sme potvrdili postup pri vybavovaní víz a lezeckého povolenia... Čas expedície sa už naozaj blíži!2015-03-25 Rozhovor do rádia FM
Dnes sme nahrávali telefonický rozhovor do rádia FM. 
Išlo predovšetkým o opísanie našej expedície: čo nás čaká, aké robíme prípravy, aké je zloženie tímu, aké riziká bude výstup obsahovať a čo všetko treba pripraviť pre Knihu rekordov. Rozhovor by mal odznieť v rádiu FM už tento týždeň v poobedňajšej relácii medzi 14-18 hodinou. Ďakujeme za záujem a podporu!

2015-03-21 Tréning IX
Jedna z hlavných atrakcií Kunmingu - Dračia brána - sa stala dejiskom môjho ďalšieho tréningu. Prvých dvesto výškových metrov som absolvoval v strmom svahu a to až do miesta, kde prekvapivo žiadali vstupné. Tu sme sa s kamarátom otočili späť a zmenili sme lokalitu. Stala sa ním neďaleká priehrada v kopcoch. Zatiaľ čo môj kamarát oddychoval pri vode, ja som si kliesnil cestu dolinou až do odľahlejších svahov. Aj v tomto prípade mi kilá v ruksaku dali viac zabrať ako samotný terén, ale bolo to stále lepšie ako moje posledné tréningy v meste...:-)
  
2015-03-18 Sponzor - JERKY

http://www.jerky.czVďaka ďalšiemu sponzorovi nebudeme na svahoch Broad Peaku hladovať! Sme veľmi radi, že JERKY - obchod so sušeným mäsom - nás zásobí zdravým a energetickým jedlom.
Z ich sortimentu si budeme mať čo vybrať: bravčové, hovädzie, kuracie či dokonca morčacie mäso! Ďakujeme a už sa tešíme na večere v stane!  http://www.jerky.cz

 
2015-03-17 Tréning VIII
A stalo sa opäť to, že som kvôli zaneprázdnenému víkendu musel absolvovať polnočný tréning v meste, ako trest za nesplnený tréningový plán v horách.
Tentokrát som vyšiel do ulíc už o 22hej a svôjho verného priateľa - 30kg ruksák - som poťahal po meste o niečo viac ako dve hodinky. Komu sa nelení, tomu netreba chodiť v noci po meste. Dobrú noc!

2015-03-17 Sponzor - ABSOLUTE WILDERNESS
Nathanovi sa podarilo uzavrieť (už takmer) perfektnú dohodu na zásobenie našej dvojice s výrobcom chutnej nutričnej stravy pre športovcov - Absolute wilderness.
http://www.absolutewilderness.co.nz/
Ich najväčším krédom je výroba stravy ktorá je vysoko nutričná, ľahká, veľmi chutná a určená predovšetkým  pre športovcov a lezcov. Ich tajomstvom zachovania chuti a arómy je suché zmrazenie potravín. Už teraz sa tešíme na chutné jedlá! Ďakujeme!   http://www.absolutewilderness.co.nz/


2015-03-16 Sponzor - TREKLAND

http://www.trekland.sk/
Jeden z popredných slovenských outdoorových obchodov sa stáva našim ďalším potencionálnym sponzorom. 
Je ním Trekland - obchod so všetkým čo pri lezení a kempovaní v horách potrebujete!
Som s nimi v stálom kontakte a v prípade úspešnej dohody mi poskytnú okrem iných vecí aj jednu z najhlavnejších častí vybavenia - vysokohorské expedičné topánky od Millet. Vopred ďakujem!   http://www.trekland.sk/  

2015-03-16 Článok v denníku Plus1deň

2015-03-08 Pozornosť médií

Posledný týždeň dostala naša expedícia početnú odozvu a záujem od médií! 
Dostal som pozvánku do relácie Rozhovory cez polnoc v televízii TA3, kde by som mal zavítať krátko po skončení expedície a priamo v relácii im opísať moje najčerstvejšie dojmy.Ozvalo sa mi aj rádio FM, ktoré chce so mnou sledovať prípravu a priebeh expedície a to cez telefonické vstupy do relácie Popo FM.
 
Mestská televízia Ružomberok ma rada privíta v ich štúdiu hneď, ako budem najbližšie v tomto meste. Rádio Sever a rádio Rebeca budú taktiež prinášať správy (vo svojich reláciách a aj na ich webe) o priebehu príprav pred expedíciou, ako aj samotné napredovanie počas výstupu na Broad Peak. 
 
Ako prvý z tlačených periodík ma oslovil denník Plus 1 deň, ktorý má eminentný záujem prinášať správy o našej expedícii.

Ďakujem všetkým spomenutým médiám za záujem a verím, že správy z rozličných zdrojov ocenia aj priaznivci či fanúšikovia outdórových expedícií ako je tá naša...:-)2015-03-13 Sponzor - KATHMANDU
S veľkým šťastím sa mi podarilo vyhrať žiadosť o sponzorstvo pre outdoorovú značku KATHMANDU!
Žiadosť bolo treba vyplniť ešte pred 28.2.2015 (čo sa mi aj na poslednú chvíľu podarilo :-)) a zároveň som sa kvôli tomu musel stať členom ich klubu (teda zaplatiť malý členský poplatok). Ale určite sa to oplatilo! Už čoskoro od nich dostanem ja a aj Nathan (môj lezecký partner), nepremokavú vestu, turistické topánky, dve vysielačky, 90 litrovú cestovnú tašku, vysokohorský stan a sandále...  Veľmi pekne ďakujeme!!2015-03-13 Sponzor - TENDON
Som veľmi rád, že sa nám ozval ďaľší potencionálny sponzor TENDON z Čiech - výrobca veľmi kvalitných lán a lezeckej výbavy.
Som s nimi stále v kontakte a pokiaľ sa mi všetko podarí dohodnúť, tak naša expedícia sa spoľahne na 50 metrové laná, odsedku v tvare Y a jeden blokant pre výstup po lane.
Dúfam v úspešnú dohodu! :-)
www.mytendon.com

2015-03-10 Tréning VII
Posledný víkend sa mi nepodarilo ísť do hôr a tak som si veľmi nechtiac musel vybrať náhradný tréning v meste. Keďže som to časovo inak nestíhal, tak som navyše musel vyjsť do ulíc len 15minút pred polnocou.
Okoloidúci sa na mňa pozerali pohľadmi hodných bezdomovcov, ktorí si sa pod ťarchou pozbieraných cenností hľadajú útočisko na ďalšiu bezsennú noc.
U mňa tie "pozbierané cennosti" predstavoval ruksak s 30 litrami vody v plastových fľašiach...
Po troch hodinách rýchlej chôdze som doma už ani nevnímal či sa sprchujem, alebo už ležím v posteli a toto všetko bol len sen...
Dobrú noc!

2015-03-13 Sponzor - ACIDMOUNTAIN 
http://acidmountain.net/
Sme radi že našim prvým sponzorom sa stal acidMountain - obchod štýlových tričiek s originálnou potlačou, ktorú si mladý kolektív aj sám navrhuje! Okrem pekného trička mi acidMountain poskytne aj finančnú pomoc! Veľmi pekne ďakujem!
http://acidmountain.net/


 
2015-03-09 SNOWLAND - Agentúra pre vybavenie povolenia v Pakistane
Tak konečne sme si vybrali to najhlavnejšie - agentúru v Pakistane: Snowland!
Snowland nám pomôže nielen vybaviť všetky potrebné povolenia a víza, ale taktiež nás dovedie do základného tábora, kde nám zabezpečí jedlo a "prístrešie domova"...:-)
http://snowland.com.pk/


2015-03-02 Guinnessova kniha rekordov

Po šiestich týždňoch sa nám konečne ozvali z Guinnessovej knihy rekordov. Náš pokus o bicyklovanie v najvyššej nadmorskej výške je zaregistrovaný a my sme dostali všetky informácie o tom ako náš prípadný úspech regulárne potvrdiť a zapísať.
Len pre zaujímavosť, medzi podmienkami je napríklad: pokus musia potvrdiť až 3 svedkovia(!), nutnosť prejsť na bicykli (v danej výške) aspoň 20m, nutnosť použitia horského bicykla, člen rekordu musí vyniesť bicykel bez akejkoľvek pomoci druhej osoby atď. Bude to neľahký boj...!
http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/highest-altitude-(cycling)

2015-02-26 Tréning VI

2015-02-22 Tréning V

 2014-12-15 Tréning IV

2014-11-02 Tréning III

2014-10-27 Tréning II

2014-09-09 Tréning I